Obrázok

Vitajte na fóre RetroZone.sk
Nájdete nás aj na Obrázokacebooku
Hľadáme moderátorov, kontakt tu
Spustili sme Discord server, pozvánku nájdete tu

Očakávané predstavenie Raspberry Pi 5?

Novinky zo sveta Raspberry Pi
Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
Dark77
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Po, 27. Júna 2022, 19:27
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Očakávané predstavenie Raspberry Pi 5?

Príspevok od používateľa Dark77 »

Kedy bude k dispozícii nové Raspberry Pi 5?

Obrázok

"Neočakávajte Raspberry Pi 5 budúci rok," povedal Eben Upton, generálny riaditeľ spoločnosti Raspberry Pi, v rozhovore v decembri 2022 s odkazom na rok 2023. "Budúci rok je rokom zotavenia" pokračoval, takže to vyzerá na druhú polovicu roka 2023 a na rok 2024, "kedy môžeme začať uvažovať o tom, čo by mohlo byť rozumnou platformou Raspberry Pi 5."

V tomto článku si preberieme, aké budú podľa našich očakávaní hlavné vylepšenia obsiahnuté v Raspberry Pi 5 a čo by tieto vylepšenia mohli vypovedať o vyvíjajúcom sa cieľovom zákazníkovi Raspberry Pi Foundation.

:?: Aký bude RPI 5?

Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, poďme si najprv rozobrať kľúčové aspekty univerzálneho jednodoskového počítača, ktoré sú najvyhľadávanejšie.

1. Výkonnosť

Raspberry Pi 5 môžeme s istotou očakávať ďalší posilnený chip od SoC Broadcom - pravdepodobne v rozsahu základného taktu 2 GHz.
Zvýšenie pôvodnej RAM z verzií 2GB, 4GB a 8GB na verzie s 8GB, 16GB prípadne aj 32GB.

2. Chladenie

Všetci vieme, že Raspberry Pi sa pri plnom výkone môže poriadne zahriať. Vďaka zmenšeným rozmerom a väčšiemu výpočtovému výkonu môžeme očakávať, že Pi5 bude produkovať viac tepla než súčasné generácie. Ideálny by bol dodatočný systém chladenia (t. j. medené rúrky alebo väčšia plocha na montáž chladičov), ktorý by predĺžil jeho životnosť a zároveň zvýšil výkon.

3. Úložisko

Bolo by pekné vidieť Pi5 so zabudovaným úložiskom eMMC s nejakou formou konfigurácie BIOS-u, ktorá umožní spustenie RPi z USB flash disku. Pridanie úložiska eMMC nielenže zabezpečí rýchlejší IO, ale údaje budú aj menej náchylné na poškodenie a krádež.

4. Porty

Myslíme si, že do ďalšieho Raspberry Pi by sa mala vrátiť jedna vec: port(y) HDMI v plnej veľkosti. Pripojenie portov micro-HDMI a ich premena na HDMI plnej veľkosti pomocou adaptérov, ktoré je potrebné zakúpiť samostatne, bola nočná mora. Očakáva sa, že hlavička GPIO bude mať rovnaké nastavenie, aby sa zachovala spätná kompatibilita. Ak sa použije úložisko eMMC, bude príjemné mať ďalší port USB-C na prístup k eMMC ako k úložnému zariadeniu USB, čím sa zachová existujúca flexibilita flashovania a extrahovania imageov zo zariadenia pri zachovaní rýchlosti a spoľahlivosti úložiska eMMC.

5. Pripojenie

Okrem predvolených portov Gigabit Ethernet, USB2.0 a USB3.0 dostane Raspberry Pi 5 pravdepodobne aj aktualizáciu na Bluetooth v5.2 pre vyššiu rýchlosť a väčší komunikačný dosah. Na zvýšenie dosahu sa môžu hodiť aj možnosti konektorov SMA na pripojenie externých antén pre WiFi a Bluetooth.

6. Výstupy pre monitor

Ako už bolo spomenuté, návrat portu HDMI plnej veľkosti je veľmi očakávaný, spolu s niektorými vylepšeniami systému výstupu displeja, ako napríklad 4k60fps pri prevádzke dvoch monitorov. Súčasná verzia podporuje iba 4k30fps pri režime dvoch displejov a 4k60fps pri nastavení jedného displeja. Očakáva sa, že v Raspberry Pi 5 sa to zmení.

:!: Aký má byť RPI 5 podľa želania komunity?

Problém 1: Problém s napájaním USB-C

Existuje mnoho napájacích adaptérov USB-C, ktoré sú vybavené technológiami rýchleho nabíjania, ako sú QuickCharge, DashCharge alebo SuperCharge. Je známe, že hardvérová konštrukčná chyba v Raspberry Pi 4/4B spôsobuje, že niektoré adaptéry nesprávne interpretujú typ zariadenia a poskytujú na jeho napájanie viac ako 5 V, čím neúmyselne usmažia napájací zdroj dosky, alebo ešte horšie, celý SoC. Vyskytli sa aj prípady, keď adaptéry odmietli napájať Pi vôbec. Maya Poschová vo svojom článku na portáli Hackaday podrobne vysvetľuje príčinu tohto stavu. Pevne dúfame, že Pi 5 nebude mať rovnaké konštrukčné chyby.

Problém 2: USB hub a Ethernet sa zahrievajú

Objavili sa správy o prípadoch, keď sa 4-portový hub USB VL805 spoločnosti Via Labs a gigabitový ethernetový radič LAN9512 na Pi4/4B zahrievajú, aj keď nie sú pripojené žiadne zariadenia. Stalo sa to len u niektorých používateľov a nenašiel sa žiadny konkrétny dôvod. Očakávame, že Pi 5 bude bez tohto nešťastia, pretože zvýšená teplota v nečinnosti znamená zníženú životnosť komponentov.

Problém 3: Výstraha nízkeho napätia

Na pracovnej ploche sa objavovalo záhadné vyskakovacie okno s výzvou, aby používatelia skontrolovali napájanie, aj keď sa zdá, že napájanie je pre Pi viac než dostatočné. V Raspberry Pi 5 by sme chceli, aby sa spúšťalo len vtedy, keď má Pi naozaj problémy s odberom dostatočného prúdu z napájacieho zdroja.

Obrázok

:idea: Záver

Koniec koncov dúfame, že s príchodom Raspberry Pi 5 budú zohľadnené želania komunity vyššie a vydanie tohto mini-počítača budú sprevádzať len pozitíva.

Zdroj:

Kód: Vybrať všetko

https://jfrog.com/connect/post/raspberry-pi-5-what-we-are-going-to-see/
GB Color & GB Advance SP with IPS display mod and custom brightness
Raspberry Pi 4B 4GB | Miuzei housing with 35mm fan | Digital USB thermometer DS18B20 | 500GB external SSD | DietPi OS
Napísať odpoveď