Obrázok

Vitajte na fóre RetroZone.sk
Obrázok Facebook
Obrázok Instagram
Obrázok Discord

Nintendo DS: Cesta inovácie a zábavy

DS (2004), DS Lite (2006), DSi (2009), 3DS (2011), 2DS (2013)
Používateľov profilový obrázok
Dark77
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po, 27. Júna 2022, 19:27
Bydlisko: BA
Kontaktovať používateľa:

Nintendo DS: Cesta inovácie a zábavy

Príspevok od používateľa Dark77 »

Nintendo DS: Cesta inovácie a zábavy

Obrázok

Nintendo DS (DS znamená "Dual Screen") je jednou z najúspešnejších prenosných herných konzol vyvinutých a vydaných spoločnosťou Nintendo. Od svojho uvedenia na trh v roku 2004 dosiahol Nintendo DS významný vplyv na hernú komunitu a priniesol mnoho inovácií do sveta videohier. Tento článok preskúma históriu konzoly Nintendo DS a pozrie sa na jej vývoj a vplyv na hernú kultúru až do dnešného dňa.

Nintendo DS: Vývoj a vlastnosti

Nintendo DS bola uvedená na trh 21. novembra 2004 v Severnej Amerike a neskôr aj v iných častiach sveta. Konzola mala dve obrazovky - hornú LCD obrazovku a dotykovú spodnú obrazovku, čo bola revolučná koncepcia v hernom priemysle. Táto kombinácia umožnila vývojárom vytvárať inovatívne a zaujímavé hry, ktoré využívali dotykovú obrazovku pre interakciu s hrou.

Nintendo DS ponúkala širokú škálu hier, od tradičných titulov ako "Super Mario 64 DS" a "The Legend of Zelda: Phantom Hourglass" až po inovátorské hry, ako napríklad "Nintendogs," kde hráči starali o virtuálne psy, alebo "Brain Age," ktorá ponúkala tréning mozgu.

Konzola bola tiež kompatibilná s Game Boy Advance hrami, čo ju urobilo atraktívnou pre majiteľov predchádzajúcej konzoly Game Boy Advance.

Vplyv na hernú komunitu

Nintendo DS bola obrovským úspechom pre Nintendo a mala výrazný vplyv na hernú komunitu. Hry pre DS boli široko dostupné a atraktívne pre hráčov rôzneho veku a záujmov. Jej dotyková obrazovka umožnila vytvárať hry, ktoré boli prístupné aj pre tých, ktorí predtým nehrali videohry.

Konzola sa stala aj platformou pre nový druh hier, ktoré využívali špeciálne ovládanie cez dotykovú obrazovku, mikrofón a stylus. To viedlo k vytvoreniu hier, ktoré boli unikátne a inovatívne, ako napríklad "Phoenix Wright: Ace Attorney," kde hráči vyšetrovali zločiny a bránili svojich klientov v súdnych procesoch.

Nintendo DS tiež poskytovala možnosť multiplayerového hrania cez Wi-Fi a lokálne pripojenie, čo umožnilo hráčom hrať spolu alebo proti sebe, čím vytvorila sociálny aspekt hrania hier.

Nástup Nintendo 3DS

V roku 2011 Nintendo uvedlo na trh konzolu Nintendo 3DS, ktorá bola nástupcom Nintendo DS. Táto konzola ponúkala 3D vizuálne efekty bez potreby špeciálnych okuliarov. Napriek príchodu novej konzoly Nintendo DS nezanikla a mnoho hráčov stále pokračovalo v hraní svojich obľúbených hier na pôvodnej DS.

Nintendo DS dnes

Hoci konzola Nintendo DS už nie je v aktívnej výrobe, jej odkaz žije naďalej. Mnoho z jej najlepších hier je k dispozícii na rôznych virtuálnych konzolách a emulátory umožňujú hráčom hrať tieto klasické tituly na dnešných zariadeniach.

Nintendo DS zostáva dôležitou súčasťou histórie videohier a zostáva milovanou konzolou mnohých hráčov. Jej inovácie v oblasti herného dizajnu a dotykového ovládania zostávajú aktuálne a vplyv na hernú komunitu trvá aj po mnohých rokoch od jej uvedenia na trh.

DS bolo Nintendom podporované dlhší čas, čomu svedčí aj nástup rôznych modelov DS konzol:

Nintendo DS:
Uvedená na trh v roku 2004.

Nintendo DS Lite:

Obrázok

Vydanie v roku 2006 ako kompaktná verzia pôvodnej DS.
Menšia, ľahšia a tenšia konzola s jasnejšími obrazovkami.
Zlepšená batéria umožňujúca dlhšiu hru.
Stabilitnejšie a spoľahlivejšie bezdrôtové pripojenie.

Nintendo DSi:

Obrázok

Vydanie v roku 2009 so zameraním na multimédiá a kreativitu.
Odstránenie slotu na Game Boy Advance hry.
Príchod dvoch integrovaných kameriek.
Možnosť prehrávať hudbu a prevádzkovať aplikácie z Nintendo eShop.
Zvýšená dĺžka batérie v porovnaní s pôvodným DS.

Nintendo 3DS:

Obrázok

Uvedená na trh v roku 2011 s 3D schopnosťami bez použitia okuliarov.
Vylepšené grafické možnosti.
Integrované gombíky pre reguláciu 3D efektu.
Zlepšené online funkcie, vrátane Nintendo eShop a StreetPass.
Spätná kompatibilita s DS hrami.

Nintendo 2DS:

Obrázok

Vydanie v roku 2013 ako cenovo dostupnejšia alternatíva k 3DS.
Konzola nemala schopnosť 3D zobrazenia.
Pevný a robustný dizajn bez vyklápania, vhodný pre mladších hráčov.
Nižšia cena, zachovávajúca väčšinu funkcií 3DS.

Záver

Nintendo DS bola konzolou, ktorá priniesla do sveta videohier nové možnosti a inovácie. S dvojitou obrazovkou a dotykovým ovládaním zmenila spôsob, ako hráči interagujú s hrami. Jej odkaz je stále viditeľný v moderných hrách a jej vplyv na hernú komunitu zostáva silný. Nintendo DS je a zostane ikonickým symbolom herného priemyslu a zábavy.
GB Color & GB Advance SP with IPS display mod and custom brightness
Raspberry Pi 4B 4GB | Miuzei housing with 35mm fan | Digital USB thermometer DS18B20 | 500GB external SSD | DietPi OS